کسی که 50 کتاب راجب به شنا کردن بخونه ، اگه افتاد تو آب قطعا خفه میشه .شنا کردن را با کتاب خوندن یاد نمی گیری .اعتماد به نفس را هم با کتاب خوندن یاد نمی گیری. لذا برای بالا بردن اعتماد به نفس بچه ها باید کار عملی انجام بدهند .اعتماد به نفس جزء چیز هایی که حتما باید با عملکرد یاد بگیریم .

بالا بردن اعتماد به نفس بچه ها

باید اجازه بدهیم بچه ها کار را انجام  بدهند ولو ناقص .والدین باید فقط تشویق کنند و ایراد ها را نگیرند . تشویق والدین برای تاتی تاتی بچه باعث میشه یه روز این بچه بدوه .همیشه تشویق ها برای انجام دادن کار های دیگه باعث میشه که بچه اعتماد به نفسش (که من می تونم کارهام را خودم انجام بدم .) بالا بره .

چند رفتار مخربی که اعتماد نفس کودکان را خدشه دار می کند .

  •  فرصت خطر کردن را از کودک تان می گیرد . درست است که والدین باید از کودکانشان محافظت کنند . اما گاهی این نوع ابزار عشق در قالب مراقبت بیش از حد میتواند مانع یاد گیری و رشد فردی کودک شود . گاهی با توجه به شرایط ، به فرزندتان فرصت خطر کردن بدهید تا شجاع تر بار بیاید .در بزرگسالی به فردی خود بین و بی اعتماد به نفس تبدیل نشود.
  • رویکرد صحیحی در تشویق کودک تان ندارید .به جای اینکه در تشویق رفتار های پسندیده و انتقادی از رفتار های نسنجیده ی کودتان زیاده روی کنید . حد وسط را بگیرید .تا مبادا کودک تان برای اینکه همیشه برنده باشد یا خودش را برنده نشان دهد .به هر وسیله ای مانند : تقلب ،بزرگ نمایی ،خودستایی یا داستان پردازی چنگ بیندازد .
  • به کودک تان فرصت یاد گیری حل مشکلات را نمی دهید . اگر قرار باشد که تمامی مشکلات کودکتان به دست شما حل شود .آن وقت دلبندتان یاد نمی گیرد. که گاهی هم باید سختی بکشد . راه خودش را از میان دشواری های زندگی پیدا کند . به این ترتیب به فردی وابسته و غیر مستقل تبدیل خواهد شد .

فرزندان تان را در مهمانی ها دعوا نکنید .

  • در دعوا های بین کودکان مداخطه نکنید . فقط مراقب باشید به یکدیگر آسیب نزنند .
  • اگر بچه ها دعوایشان شد . در عین حالی که نباید مداخله کنید پشت فرزند خودتان را خالی کنید .
  • گاهی به خاطر رودر بایستی و خجالت ، والدین کودک خود را دعوا یا تنبیه می کنند . این کار به شدت مضر است ،چون عزت به نفس و اعتماد به نفس و دلبستگی ایمن کودک را از بین می برد .
  • بهتر است کودک تان را در آغوش بگیرید و طرف مقابل را هم نوازش کنید . با مهربانی و خنده سوال کنید چی شده ؟بعد از شنیدن توضیحات بدون بدون قضاوت با یک پیشنهاد جدید موضوع را تغییر دهید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست