خشم یک احساس و واکنش طبیعی است و در بسیاری از موقعیت ها ممکن است اتفاق بیفتد. در بعضی موقعیت ها شاید بر اساس شرایط وجود خشونت لازم باشد. اما باید خشم را کنترل کرد تا از راه های ناسالم تخلیه نشود و مشکلاتی را به وجود نیاورد.

چون ممکن است به شما یا دیگران آسیب برساند. را ه ها و روش های زیادی برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد که در زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

باید خشم را کنترل کرد

۱- استراتژی های فوری چیست؟

استراتژی فوری در لحظه باعث می شود که خشونت شما شدتش کم شود اما مشکل را حل نمی کند بلکه به شما فرصت می دهد تا راه حلی برای مشکل خود پیدا کنید در استراتژی فوری باید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

  • موقعیتی که باعث عصبانیت شما شده است خارج شود و به یک محیط دیگر بروید.
  • تا ده بشمارید و حواس خود را پرت کنید و به دلیل خشم خود فکر نکنید.
  • از جملات مثبت و عبارت های آرامش بخش برای آرامش خود استفاده کنید.
  • نفس عمیق بکشید و سعی کنید آن را درست انجام دهید ۴ ثانیه هوا را به داخل ریه خود بکشید ۶ ثانیه آن را حبس کنید و ۶ ثانیه هوا را خارج کنید تا بتوانید به آرامش برسید.
  • به خشونت و دلیل خشم خود فکر نکنید و توجه خود را به چیزهای خوب جلب کنید.

با در نظر گرفتن عوامل بالا می توانید خشم خود را کنترل کنید و برای موقعیت پیش آماده تصمیمات بهتری بگیرید.

۲- استراتژی های کوتاه مدت

هنگامی که کمی آرام تر شدید استراتژی کوتاه مدت به شما کمک می کند احساس خشم و عصبانیت خود را نسبت به موقعیت کنترل کنید. در استراتژی کوتاه مدت می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

  • اعتراف کنید عصبانی هستید و احساس خود را با داد و بیداد کردن و پرت کردن وسیله نشان ندهید. خشم خود را کنترل کنید.
  • از خودتان سوال کنید که آیا شدت خشم شما با موقعیت پیش آمده متناسب است یا نه؟ اگر زیاده روی کرده اید سعی کنید خشم را کنترل کنید و ببنید موقعیت پیش آمده به چه مقدار از خشم نیاز دارد.
  • به افکار خود رجوع کنید و ببنید عصبانیت شما به درستی پیش آمده است یا خیر ، برای این کار باید در فکر خود کندوکاو کنید و می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید تا بتوانید به خوبی خشم خود را کنترل کنید و تصمیم درستی بگیرید.
  • دلیل خشم خود را بشناسید و ببنید آیا رفتار و حرف فرد مقابل باعث عصبانیت شما شده است. در این صورت می توانید با صحبت کردن مسالت آمیز مشکل را رفع کنید و اگر اتفاق دیگری باعث خشم شده می توانید از مهارت حل مسئله استفاده کرده و منبع خشم خود را از بین ببرید.
  • گاهی در موقعیت خشم؛ به صورت طنز و شوخی و مزاح وارد شوید در اینصورت به خوبی می توانید مشکل را مورد بررسی قرار دهید چون همیشه جدی بودن خوب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست