حتماً برای شما هم پیش آمده که بخواهید کاری را انجام بدهید ولی تمرکز کافی را برای انجام آن کار نداشته و نتوانسته‌اید آن کار را به‌درستی انجام دهید، اصولاً زمانی یک شخص می‌تواند کاری را به‌درستی انجام دهد که بتواند بر روی آن کار تمرکز کند و توانایی آن را داشته باشد که تمام جزئیات مربوط به آن کار را ببیند، زیرا انجام یک کار بدون توجه به تمام زوایای پیدا و پنهان آن کار بدون شک نتیجه مطلوب را برای شما به ارمغان نخواهد آورد، لذا توانایی تمرکز بر روی یک کار درآن‌واحد یکی از ویژگی‌های مثبت هر شخص محسوب می‌شود پس در این مقاله ما با یکدیگر راه‌های افزایش تمرکز را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

راه‌های افزایش تمرکز

استراحت کنید

مهم‌ترین عامل موثر بر داشتن تمرکز قوی، استراحت است و تحقیقات علمی این را تایید کرده است. برای داشتن تمرکز قوی باید ذهن آرامی داشته باشید. واضح است که اگر استراحت کافی نداشته باشید، ذهن شما پریشان خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که به مقدار مناسب و در زمان مناسب می‌خوابید. خواب باکیفیت داشته باشید که این می‌تواند قدم اصلی برای داشتن تمرکز قوی باشد.

  • توجه داشته باشید که خواب بیش از حد هم خوب نیست. خواب زیاد ریتم طبیعی بدن شما را مختل و شما را تنبل می‌کند. یک ساعت زنگ‌دار داشته باشید و یا آلارم گوشی خود را روی ساعت معینی تنظیم کنید تا شما را هر روز سر ساعت معینی بیدار کند. بنابراین اولین پاسخ به این سؤال که چطور تمرکز قوی داشته باشیم استراحت کافی است.

مدیتیشن کنید

تمرین مدیتیشن قطعا باعث افزایش تمرکز شما خواهد شد. چراکه ما وقتی مراقبه یا مدیتیشن می‌کنیم، تمرکز اولین چیزی است که باید به کار یگیریم. انجام روزانه مدیتیشن به ما فرصتی می‌دهد که یاد بگیریم چطور تمرکز قوی داشته باشیم. 

برنامه‌ریزی کنید

همیشه برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، برنامه داشته باشید. هنگامی که کاری را بدون برنامه شروع می‌کنید، به احتمال زیاد مابین آن کارهای دیگری هم انجام می‌دهید: مانند چک کردن اینستاگرام، ایمیل‌ها و کانال‌ها، چت کردن و وب‌گردی. خلاصه که بدون داشتن هدف، و برنامه وقت خود را هدر می‌دهید؛ یعنی به جای اختصاص دادن همه توجه و تمرکز خود به یک وظیفه مهم، ذهن‌تان را با انواع حواسپرتی‌های ناخوشایند آشفته می‌کنید.

  • برای اجتناب از این مشکل، یک طرح برنامه دقیق بنویسید که همه نیازهایتان را پوشش دهد. ۵ یا ۱۰ دقیقه بعد از هر پارت کار کردن استراحت کنید و به مثلا چک کردن گوشی‌تان بپردازید. پس از آن گوشی خود را کنار بگذارید و دوباره کار را ادامه دهید. بنابراین هنگام نوشتن یک برنامه وقت کافی برای سرگرمی، مطالعه و خوابیدن اختصاص دهید.
رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

یک پاسخ دیگر به این سؤال ، یک رژیم کنترل‌شده و متعادل است. بیش از حد غذا خوردن باعث می‌شود هضم غذا سخت‌تر شود که موجب احساس ناراحتی و خواب‌آلودگی شما می‌شود. غذای سبک خوردن و داشتن وعده‌های غذایی سالم می‌تواند به افزایش قدرت تمرکز شما کمک کند. 

جای مناسبی انتخاب کنید

بسته به اینکه چه کاری می‌خواهید انجام دهید، جای مناسبی انتخاب کنید. بدیهی است که بعضی از مکان‌ها بهتر از جاهای دیگر است. مثلا اگر می‌خواهید درس بخوانید کتابخانه مدرسه، سالن‌های مطالعه سراهای محله و اتاق مخصوص مطالعه در خانه بهترین‌ها هستند. خلاصه اگر می‌خواهید در کار خود تمرکز کنید، سعی کنید از دیگران دور بمانید.

ورزش کنید

داشتن تمرکز قوی بستگی زیادی به سلامت فیزیکی ما دارد. اگر ما خسته، ناسالم و دارای ناراحتی‌های کوچک اما زیادی باشیم، تمرکز مشکل‌تر خواهد بود. البته که تمرکز ممکن است، اما مشکل‌تر خواهد بود. با این حال، ما باید سعی کنیم زندگی را برای خودمان آسان کنیم؛ بدین منظور خیلی مهم است که به سلامت جسمی خود توجه بیشتری داشته باشیم:

  • به اندازه کافی بخوابیم
  • از نظر فیزیکی فیت باشیم
  • وزن سالمی داشته باشیم
  • منظم ورزش کنیم

تمرین کنید

بدانید که هرچقدر بیشتر تمرینِ تمرکز کنید در تمرکز کردن قوی‌تر می‌شوید. هرچقدر بیشتر سعی کنید کارهایتان را با تمرکز پیش ببرید و کمتر کارتان را رها کنید واضح است که در روزهای بعد قدرت تمرکز بیشتری خواهید داشت. شما انتظار ندارید که بدون انجام تمرینات منظم دونده قوی‌ای شوید. تمرکز مانند یک عضله است، هرچه بیشتر ورزش کند قوی‌تر می‌شود.

محیط خود را تغییر دهید

هر چند وقت یک بار محیط اطرافتان را عوض کید. کار مداوم در یک مکان ثابت برای مدت طولانی آدم را دیوانه می‌کند. تغییرات می‌تواند مشکل را حل کند. پس از یک مدت ثابت مثلا سالی یک بار تغییرات باعث می‌شود شما سرحال‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست