تمرکز نیاز به مقدار زیادی تلاش و زمان دارد. بنابراین حتی اگر شما یک هفته یا یک ماه تمرین کنید، اگر مغز شما عادت نکند، نتیجه ملموسی نخواهید گرفت. با این حال، راه‌های نسبتا آسان، سریع و مؤثری وجود دارد برای اینکه یاد بگیریم چگونه تمرکز کنیم .اگر با تمرکز کردن مشکل دارید، این مقاله برای شما بسیار مفید است .

راه‌حل‌های کوتاه‌مدت برای اینکه چگونه تمرکز کنیم

یادداشت‌برداری کنید

هر زمانی که ذهن‌تان منحرف شد بر روی یک کارت ۳×۵ علامت بزنید و موضوعی که می‌خواستید به آن فکر کنید را یک جای دیگر یادداشت کنید تا در زمان دیگری به سراغ آن بروید. سه کارت ۳×۵ تهیه کنید: صبح، بعدازظهر و شب. هر بار که ذهن شما سرگردان شد، یک علامت روی کاغذ بزنید. پس از گذشت تنها چند روز متوجه خواهید شد که ذهن شما دیگر منحرف نخواهد شد فقط با برداشتن یادداشت!

  • آگاهی از مسئله اولین گام است برای حل مسئله است. این روش به شما کمک می‌کند تا هر بار که تمرکز خود را از دست می‌دهید آگاه باشید. آگاهی شما از آنچه شما در حال انجام آن هستید، به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را بدون هیچ تلاش اضافی دیگر بهبود ببخشید. با استفاده از این روش، شما در نهایت قادر خواهید بود تا دقیق‌ترین زمان‌های آسیب‌پذیر خود را شناسایی کنید. متوجه خواهید شد که مثلا صبح‌ها یادداشت‌های زیادی برداشته‌اید، چراکه کمتر خوابیده‌اید و باید بیشتر بخوابید یا برعکس. در این صورت باید تمرکز خود را با تناسب خواب یا خوردن یک صبحانه سالم بهبود دهید. در نهایت هم خواهید توانست زمان مناسب فعالیت موردنظرتان را پیدا کنید.

کمک به بهبود جریان اکسیژن در مغز

خون وسیله اصلی اکسیژن‌ رسانی در بدن ماست. اما خون به خاطر گرانش در نیمه پایین بدن ما جمع می‌شود و اکسیژن کمتری به مغز می‌دهد. به منظور رساندن اکسیژن به مغز، برخاستن و پیاده‌روی هر چند وقت یکبار به پمپاژ بهتر خون کمک می‌کند. اگر شما در محل کار هستید و نمی‌توانید برای پیاده‌روی در هوای آزاد وقت بگذارید، سعی کنید تمرینات خاصی را در محل کار انجام دهید که جریان خون را در مغز و بدن شما افزایش دهد. این تمرینات می‌تواند شامل تمرینات هوازی باشد. 

استفاده از صداشکن (محافظ گوش)

استفاده از محافظ‌های پلاستیکی گوش استفاده کنید که خیلی کمک می‌کنند. مگر اینکه شب باشد یا شما در یک مکان آرام زندگی کنید یا تنها هستید. همیشه صداهای حواس‌ پرت‌کن از آدم‌ها، طبیعت، ماشین‌ها و غیره وجود دارد که گوش شما را ناراحت می‌کند و باعث اختلال در تمرکز شما می‌شود. این روش جواب می‌دهد اما سعی کنید برای دوره‌های طولانی از آن استفاده نکنید و مثلا یک ساعت یک بار گوش خود را آزاد بگذارید. همچنین دائما صداشکن را بشویید و تمیز از آن استفاه کنید.

تکنیک کلمات کلیدی را امتحان کنید

در این روش ساده، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی مناسب را، در آنچه که در حال مطالعه یا انجام دادن آن هستید، پیدا کنید. و هر زمان که تمرکز خود را از دست می‌دهید یا ذهنتان آشفته می‌شود، شروع به گفتن این کلمه کلیدی در ذهن خود کنید تا دوباره به موضوع اصلی برگردید. کلمه کلیدی در این تکنیک یک کلمه ثابت نیست و با توجه به روند مطالعه یا کار شما تغییر می‌کند. خب هیچ قاعده‌ای برای انتخاب کلمه کلیدی وجود ندارد و هر کلمه‌ای که شخص احساس می‌کند تمرکز متن یا کارش روی آن است را می‌تواند انتخاب کند. کلمۀ کلیدی تمرکز فرد را روی موضوع اصلی برمی‌گرداند.

مثال: فرض کنید در حال خواندن یک پاراگراف درباره سه‌تار هستید. در اینجا کلیدواژۀ سه‌تار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. شروع به خواندن هر جمله کنید و به آرامی پیش بروید، هر زمان که احساس می‌کنید ذهنتان منحرف شد و یا قادر به درک موضوع نیستید و یا تمرکزتان را از دست دادید، شروع به گفتن کلمه کلیدی سه‌تار، سه‌تار، سه‌تار، سه‌تار، سه‌تار کنید تا ذهن خود را به مقاله بیاورید و سپس شما می‌توانید خواندن را ادامه دهید. پس از مدتی ذهن شما یاد می‌گیرد که منحرف نشود. قطعا با این تمرین ساده یاد خواهیم گرفت که چطور تمرکز قوی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست