بی شک برای رسیدن به هدف باید از افراط و تفریط اجتناب کرد. اگر همه‌ی کارها به‌موقع و منظم اجرا شود، از هدر رفت وقت جلوگیری می‌شود و می‌توان خود را بهتر مدیریت کنیم .

با شروع سال تحصیلی فرصت بسیار خوبی برای ایجاد عادت‌های خوب و مؤثر داریم. می‌گویند تصمیم، اجرا، تکرار، تبدیل‌شدن به عادت و درنهایت عادت‌های ماندگار ما، شخصیت ما را می‌سازند.

این عادت‌های مؤثر و خوب در آموزش، تعدادشان زیاد نیست؛ اما تأثیرشان بی‌نظیر است: منظم‌بودن، انجام کارها در زمان درست، پیش‌خوانی، خواندن درس هر روز در همان روز، بابرنامه‌بودن، نوشتن برنامه‌ی شخصی، مسئله حل‌کردن به‌جای تکرار و چندباره‌خوانی.

خود را بهتر مدیریت کنیم .

قرار نیست همه‌ی این کارها را یک‌باره انجام دهید. تصمیم بگیرید و چند کار را انتخاب کنید. بابرنامه‌ بودن یکی از شرط‌های موفقیت است. برنامه‌ی راهبردی را با دقت بخوانید و به جزئیات آن توجه کنید. امسال با توجه به نوع برگزاری کلاس‌ها، به برنامه و نظم از طریق آن نیاز بیشتری نسبت به قبل دارید. پس عادت برنامه‌ داشتن را در اولویت قرار دهید.

به بقیه‌ی کارهای بالا هم فکر کنید. فهرستی از عادت‌های خوبی را که دارید و می‌خواهید آن‌ها را ادامه دهید و کارهای خوبی را که فکر می‌کنید باید روی آن‌ها کار کنید، تهیه کرده و اولویت‌های خود را تعیین کنید.

مطالعه‌ی کتاب درسی

برای درست‌کردن مجسمه، نیاز است که آموزش‌های لازم انجام شود. اصلی‌ترین چیزی که نیاز داریم یک تکه‌سنگ است. ممکن است شکل‌های مختلف را بتوان ساخت، انواع تزیینات را به کار برد، مجسمه‌های کوچک و بزرگ ساخت و مدل‌های جدید طراحی کرد؛ اما برای هر مدل و شکلی ابتدا باید سنگ داشته باشیم.

در درس‌ خواندن نیز اولین و اصلی‌ترین چیزی که نیاز داریم، کتاب درسی است. ممکن است به شکل‌های گوناگون بتوان سؤالات را طراحی کرده، نکات را جمع‌آوری و اشکالات را دسته‌بندی کرد، همچنین تست‌ها را طبقه‌بندی کرد؛ اما برای درک عمیق و دانستن چگونگی تبدیل متن به تست، ابتدا باید کتاب را صفحه ‌به‌ صفحه درک کرد.

ممکن است مهره‌هایی سوراخ‌شده به شما داده شود و روش ساخت دست‌بند سنگی را نیز توضیح دهند. با این روش سرعت شما برای ساخت دست‌بند بیشتر می‌شود؛ اما روش ساخت مهره‌ها، اصول کار شماست و شاید این بار قرار باشد گردن‌بندی با فرمولی جدید ساخته شود. پس شناخت سنگ و طریقه‌ی ساخت مهره، برای شما لازم است.

اصلی ترین مرحله از یادگیری

مطالعه‌ی کتاب هرچند ظاهری ساده دارد، اصلی‌ترین مرحله از یادگیری است. هیچ‌وقت فکر نکنید که در مرحله‌ی شروع مطالعه باید به سراغ تست‌های پیچیده و سؤالات عجیب‌وغریب بروید. کتاب‌های تستی و آموزشی که از سؤالات کنکورهای سال‌های قبل استفاده می‌کنند همیشه لازم است؛ ولی همیشه اولویت با کتاب درسی است. پس از مطالعه‌ی عمیق کتاب درسی و نکته‌برداری و تکرار و تمرین می‌توانید منابع مناسب را طبقه‌بندی کرده و ابزار پیشرفت خود را فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست