زمانی که زوج ها زندگی مشترک خود را آغاز می کنند از یکدیگر انتظار صمیمیت و محبت دارند. در این میان صداقت و صراحت از جمله مولفه هایی است که می توان با کمک آن پایه های اصلی زندگی مشترک را به درستی بنا کرد. گاه در این مسیر موانع عدم ایجاد صمیمیت بین زوجین به وجود می آیند. از آن جا که هر فردی با یک سری عقیده ها و پیش فرض هایی وارد رابطه مشترک می شود، طبیعی است که ابتدا باید سعی کند این پیش فرض ها را تغییر دهد و اصلاح کند. 

موانع عدم ایجاد صمیمیت بین زوجین

خودخواهی:

از مهمترین و تاثیر گذارترین موانع عدم ایجاد صمیمیت در زندگی مشترک را خود خواهی می‌دانند. خودخواهی و خود برتر بینی باعث می‌شود تا هر یک از زوجین برای خود حقوقی مضاعف را قائل شده و به حریم طرف مقابل تجاوز کرده و موانعی سخت در بین رابطه خود ایجاد کنند. نتیجه غرور و خودخواهی در زندگی مشترک چیزی جز سردی و افسردگی زوجین و عدم سلامت روانی در زندگی آنها نخواهد بود.

سخت گیری:

سخت گیری و یا بهانه گیری در زندگی مشترک هر دو ریشه ای واحد دارند و هر دو نیز باعث بر هم خوردن آرامش زوجین در زندگی مشترک و صمیمیت مابین آنها می‌شود. هر فردی دارای نکات مثبت و منفی مختلفی می‌باشد. تمرکز بر نکات منفی و عدم توجه به نکات مثبت می‌تواند باعث شود تا هر یک از زوجین به خود اجازه دهند درباره موضوع مورد نظر با رفتار های ناسازگارانه، ایجاد احساسات منفی کنند.

اهانت:

یکی دیگر از مهمترین مواردی که می توان به عنوان مانع ایجاد صمیمیت در بین زوجین از آن یاد کرد اهانت کردن زوجین نسبت به یکدیگر و ناسزا گویی می‌باشد. بیان کلمات بد و همراه با اهانت می‌تواند اثراتی ماندگار در دیدگاه زوجین نسبت به یکدیگر ایجاد کرده و زندگی مشترک آنها را دچار آسیب‌های زیادی کند. شاید فرد در اثر خشم و عصبانیت کلامی اهانت بار از دهانش خارج شود که تنها تحت تاثیر فشار خشمش بوده باشد، اما همین اهانت می‌تواند سالهای سال در ذهن همسر وی باقی مانده و مانع از احساس نزدیکی در بین آنها گردد.

بی‌اعتمادی:

یکی دیگر از آفت‌های از بین برنده صمیمیت در بین زوجین بی‌اعتمادی می‌باشد. مسائل مختلفی همچون علاقه شدید یا وجود بدبینی می‌تواند ایجاد کننده بی‌اعتمادی در زوجین گردد. زوجینی که نسبت به همسر خود رفتارهای افراطی و شدید نشان دهند و با سخت گیری‌های بی‌جایشان کم کم از میزان نزدیکی و صمیمیت مابین خود و همسرش کاسته و تنش را در زندگی مشترک خود افزایش می‌دهند.

لجاجت:

لجوج بودن و پافشاری بر چیزی که عدم حقانیت آن ثابت شده است می‌تواند پایه و بنیان یک زندگی مشترک را از بین ببرد. زوجینی که نمی‌توانند دست از لجاجت درباره موضوعات مختلف با همسر خود بردارند، به مرور دچار سردی در روابط خود خواهد گشت. لجاجت جزء ویژگی‌هایی است، که با تمرین قابل بر طرف شدن است .

عدم کنترل خشم:

خشم یکی از ویژگی‌هایی می‌باشد که عدم کنترل بر آن می‌تواند آسیب‌های روانی شدیدی به افراد و خانواده آنها وارد کند. افرادی که خشم خود را کنترل نمی‌کنند نه تنها باعث می‌شوند تا همسرشان دیگر آن محبت گذشته را به آنها نداشته باشد، بلکه در محیط‌های اجتماعی نیز محبوبیت خود را از دست می‌دهند. راه‌های زیادی برای کنترل خشم توسط متخصصین پیشنهاد شده که افراد با استفاده از آن می‌توانند بر این ویژگی منفی خود فائق آمده و محبت و صمیمیت را به زندگی زناشویی خود باز گردانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست