همه ما در زندگی خود کسانی را داریم که برای ما بسیار عزیز هستند. از پدر و مادر و فرزندان و همسر گرفته تا دوستان و آشنایان و همکاران. مدل ابراز احساسات و عمق آن متفاوت است اما همه آنها یک مفهوم مشترک دارند و آن نشان دهنده محبت و حتی انتظارات است.

ابراز احساسات چیست ؟

در بیان ساده نشان دادن حس درونی خود به شخص یا اشخاص دیگر بروز احساسات نام دارد. احساسات بخش قابل توجهی از حالات رفتاری و درون هر شخص را به خود اختصاص می دهد. عشق، محبت، ترحم، نفرت، غم، نیاز و صدها مورد دیگر که بصورت مثبت و منفی وجود دارند و می توانند ابراز شوند. در اینجا منظور ما ابراز احساسات مثبت می باشد و کسانی را شامل می شود که در بروز و بیان احساسات خود دچار مشکل و اختلال بوده و نمی توانند بصورت صحیحی اینکار را انجام دهند.

ابراز احساسات

بسیاری از همسران اظهار می کنند که شریک زندگی شان ، احتیاجات، نیازها، احساسات و حتی افکار و عقاید آنها را به خوبی می داند و در نتیجه ی همین تصور نیز از بیان آنها خودداری می کنند. این یک اشتباه رایج است که فکر کنید همسرتان فکر شما را می خواند. این امر موجب می شود که هر دوی شما دچار سوء تفاهمات، آسیب و در پی آن سرخوردگی و ناامیدی شوید.

آیا می خواهید که از چنین اشتباهات رایجی در ارتباطات زناشویی بر حذر باشید؟ اگر چنین است راه حل آن آسان است: افکار و احساسات خود را در نهایت صراحت، شفافیت و صداقت و به طریقه ی مثبت بیان کنید. از صحبت کردن به خاطر اینکه همسرم چه فکری در مورد من خواهد کرد، اجتناب کنید. سعی کنید هنگام بیان احساسات خود شریک زندگیتان را متهم یا نقد نکنید؛ اظهاراتی مانند «بر خلاف تو، من…» یا « این به خاطر این است که تو …»، هر کوششی برای داشتن ارتباطی سالم و موثر را از بین می برد.

مشکلات حاصل از عدم ابراز احساس

این موضوع را جدی بگیرید! زیرا ابراز احساسات بخصوص در روابط خانوادگی بسیار مهم است. نشان دادن محبت به همسر و فرزندان یکی از ضروری ترین اقدامات در زندگی است. توجه داشته باشید که تنها عمل کردن کافی نیست و باید احساس خود را به زبان بیاورید. انجام اینکار باعث می شود که عزیزانمان کاملا اطمینان داشته باشند که ما آنها را دوست داریم. در غیراینصورت ممکن است سوء تفاهماتی ایجاد شود. اینکار برای حفظ زندگی و تربیت صحیح فرزندان امری بسیار ضروری است. اگر شما نیز در بیان احساسات خود دچار مشکل هستید پیشنهاد می کنیم حتما با مشاور رواشناس که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را دارد در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست