چند همسری و گرفتن همسر دوم در حالی که مرد هنوز همسر اول خود را دارد در ایران و کشورهای عربی رواج بسیاری دارد. مردان مسلمان با تکیه به آموزه‌های اسلامی دست به چنین عملی می‌زنند و توجیهشان نیز است که خداوند متعال در کتاب مقدس این اجازه را به آنها داده است. اگر چه خداوند در آیه سوم سوره شریفه نساء اجازه داده است که مردان تا چهار همسر را با ازدواج دائم به عقد خود در بیاورند اما در ادامه می‌فرماید: «اگر مى‌ترسید عدالت را رعایت نکنید تنها به یک همسر اکتفا کنید.» این حکم الهی در متون شرعی و حقوقی اسلام هم آمده است و چند همسری اگرچه مجاز شناخته شده، ولی شرایطی برای آن در نظر گرفته شده است.

چند همسری و گرفتن همسر دوم

در آیه ۱۲۹ سوره مبارکه نساء نیز خداوند می‌فرماید: «هرگز نمی‌توانید میان زنان عدالت ورزید هرچند بسیار مشتاق این کار باشید. پس بکوشید که تمامی میل و رغبت شما به سوی یکی از زنانتان معطوف نشود که دیگری را به صورت بلاتکلیف و رها شده درآورید». با اینکه در دین اسلام اجازه چند همسری به مردان داده شده است اما این کار بر خلاف عرف است و در جامعه قابل قبول نیست و بر افرادی که به سوی تعدد زوجات می روند، برچسب هایی منفی زیادی زده می شود.

تبعات چند همسری

این کار آسیب‌های اجتماعی بعضا جبران ناپذیری به دنبال دارد. ساده‌ترین اثر منفی تجدید فراش کردن مردان این است که چندهمسری نهاد خانواده را سست و به پایداری آن صدمه جدی وارد می‌کند. مسئله‌ای که متاسفانه این روزها توجهی به آن نمی‌شود و کسی به فکر پیامدهای خطرناک آن نیست.

این در حالیست که مطالعات نشان داده بیماری‌های روحی در زنانی که شوهران چند همسری دارند بیشتر است. اضطراب، جنون، عزت نفس پایین، مشکلات خانوادگی و انواع خشونت‌های خانگی در مردان دارای چند همسر نیز بیشتر است. در این میان ضرورت توجه به حقوق زنان بیش از هر وقت دیگری احساس می‌شود. معمولا نابرابری‌هایی که در این زمینه وجود دارد موجب می‌شود آمار خودکشی بین زنانی که چند همسری هستند بیشتر باشد. زنان و کودکان این مردان معمولا احساس رفاه ندارند و زن احساس بی‌کفایتی می‌کند. هم چنین از لحاظ جسمی شیوع بیماری‌های عفونی و مقاربتی از جمله بیماری ایدز و زگیل‌های تناسلی در بین این افراد بیشتر مشاهده می‌شود.

چرا مردان به داشتن همسر دوم گرایش پیدا می‌کنند؟

ازدواج به علت بچه دار نشدن

برخی از زنان به علت بچه دار نشدنشان به همسر خود اجازه می دهند که برای بقای نسل خود و زنده نگه داشتن دودمان، تجدید فراش کند . بعضی از این خانم ها حتی خود برای همسرشان ، به خواستگاری می روند و زن انتخاب می کنند بدون آنکه بدانند چه اشتباه بزرگی مرتکب شده اند و به مرور زمان نفوذ گذشته را روی شوهرشان از دست می دهند و محبوبیت خود را از دست خواهند داد.

ازدواج به علت پسردار نشدن

متاسفانه در جامعه ما افرادی هستند که به فرزند پسر بیش از دختر علاقه دارند و می پندارند با دختر دار شدن نمی توانند نسل خود را ادامه دهند و گمان می کنند علت دختر دار شدنشان ایراد از همسرشان است. به همین دلیل اقدام به ازدواج مجدد می کنند و همسر قبلیشان نیز به علت دخترانش مجبور است که زندگی با هوو را تحمل کند.

ازدواج مجدد به علت تحریک پدر و مادر

برخی از مردان بسیار دهن بین و بی اراده هستند و با اینکه همسرشان را واقعاً دوست دارند به خاطر حرف های خانواده اش و حسادت مادر و یا خواهر خود اقدام به تجدید فراش با جلب رضایت همسر قبلی می کنند . اغلب ، همسر این گونه از مردان بیشتر به خاطر فرزندانی که از زندگی مشترکشان دارند حاضر به ادامه زندگی با هوو می باشند .

چند همسری و گرفتن همسر دوم

ازدواج مجدد به علت ثروت

برخی از مردان وقتی به ثروت می رسند به قول قدیمی ها شلوارشان دوتا می شود فیلشان یاد هندوستان می کند و ازدواج مجدد می کنند.

ازدواج مجدد به علت سرد مزاجی خانم ها

رابطه جنسی برای مردان در زندگی مشترک اهمیت فراوانی دارد و اگر همسرشان با مشکل سرد مزاجی رو برو باشد تا حدی می توانند این مشکل را تحمل کنند . برخی از زنان روبرو با مشکل سردمزاجی متأسفانه به دنبال درمان آن نیستند که این موضوع رفته رفته موجب سردی رابطه بین زوجین می شود بنابراین به ازدواج مجدد رو می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست