پدر و مادر شما همیشه برایتان پدر و مادر خواهند بود، هرچه هم که سن کودکان بیشتر شود بازهم آن ها همان نقش را خواهند داشت. این یعنی پدر و مادر بودن فرایندی ادامه دار است. از مهدکودک گرفته تا پیش دبستانی و دبستان، در تمام طول سال های دبیرستان و دانشگاه، نقش آن ها به عنوان پدر و مادر ادامه خواهد داشت. اما نقش والدین در زندگی فرزندان چه می باشد؟ تا زمانی که والدین شما در قید حیات هستند در هیچ نقطه ای از زندگی شما نیست که نقش پدر و مادر به طور کلی محو شود. حتی زمانی که بچه ها می خواهند ازدواج کنند بازهم هنوز والدین تا حدودی روی زندگی آن ها اثرگذار خواهند بود.

نقش والدین در زندگی فرزندان

در خانه برای آن ها یک الگو و مدل هستند. 

اولین نقشی که هر پدر و مادری در ازدواج فرزندان خود دارند این است که بتوانند ازدواج را برای ان ها تبدیل به روندی جذاب و موفق نمایند. کودکانی که در خانه های باثبات پرورش یافته اند، برای مثال خانواده هایی که بر اساس ازدواج های شاد و موفق ساخته شده اند، بهتر می توانند برای ازدواج اماده شوند. باید بگذارید رابطه ی شما و همسرتان به شکلی باشد که فرزندان شما برای ازدواج کردن به ان نگاه کنند. اینکه بخواهید ازدواج را مانند چیزی دوست داشتنی، کامل و خوب به فرزندان خود قبل از ازدواج آن ها نشان دهید وظیفه ی شماست.

اگر ازدواج شما به این شکل نشان داده شود احتمال زیادی وجود دارد که فرزندان شما حتی قبل از رسیدن به سن ازدواج اعتماد خود به این روند را از دست دهند. برخی از فرزندان ما که در این شرایط بوده اند با ورود به رابطه ی ازدواج انتظار اتفاق افتادن بدترین ها را دارند. آن ها از همان نقطه ی شروع برای خروج از روند ازدواج برنامه ریزی می کنند. برخی از آن ها حتی تصمیم می گیرند برای همیشه مجرد بمانند تا اینکه وارد ریسک این جریان شوند.

اعتماد به نفس آن ها را ایجاد کنید.

 به کودکان خود کمک کنید تا اعتماد به نفس خوبی داشته باشید. اعتماد به نفس زیاد تاثیر زیادی داشته و کمک بزرگی می کند تا بدانند از زندگی خود چه می خواهند و همچنین بدون داشتن اثرات بی مورد انتخاب های خوبی برای زندگی خود داشته باشند. از همان اوایل کودکی باید کاری کنید تا حس خوبی نسبت به خود پیدا کنند.

احترام آن ها را جلب کنید.

 احترام را می توان راحت تر به دست آورد تا اینکه برای آن درخواست کنید. به جای اینکه بخواهید احترام گذاشتن را از آن ها بخواهید بهتر است خودتان احترام را جلب کنید.

در حین مشاوره دادن به فرزند خود هدف گرا باشید اما چیزی را به او تحمیل نکنید.

 وقتی فرزند شما تصمیم گرفته است با شما مشورت داشته باشد با احترام و با داشتن هدف او را راهنمایی کنید اما خودتان برای او انتخاب نداشته باشید. هیوقت شما نباید برای فرزند خود همسر انتخاب کرده یا بخواهید او را با کسی جفت کنید.

به آن ها یاد دهید زندگی تنها برای ازدواج کردن نیست. 

بگذارید فرزندان شما بدانند ازدواج کردن پایان زندگی نیست. چه ازدواج کرده باشند یا نه هنوز هم زندگی برای آن ها جریان دارد. همچنین باید درک کنند که ازدواج کردن تنها چیزی نیست که باعث کامل شدن یک مرد یا زن می شود.

اهمیت محبت کردن، به آن ها محبت کنید. 

 با وجودی که اغلب والدین به طور غریزی اهمیت محبت کردن به فرزندان خود را می دانند برخی به این حقیقت بی توجه هستند که فرزندانشان باید شاهد محبت کردن پدر و مادر به یکدیگر نیز باشند. رابطه ی والدین ما زمینه ی آموزشی برای فرزندانمان است. فرزندانی که در خانه ای پرورش می یابند که در آن والدین در مقابل آن ها هیچ محبتی نسبت به یکدیگر ندارند، فرزندان وقتی بزرگ می شوند نیز در رابطه ی خود احساس راحتی زیادی نخواهند داشت.

کودکانی که در خانه هایی با محیط خشن رشد می کنند خود نیز احتمالا این چرخه را ادامه خواهند داد و آن ها تماس صمیمانه ی خود در زندگی آینده را از دست خواهند داد. با نشان دادن محبت و راه های ابراز علاقه، به فرزندان خود در سنین کم یاد می دهیم چه چیزهایی خوب است و چه چیزهایی ایراد دارند. شما با این کار به نوعی به ان ها این پیام را می دهیم که دنیا جای امنی است، چیزی که والدین به اندازه ی کافی ندیده یا نمی شنوند.

بی دلیل محبت کنید

البته اهمیت زیادی دارد که تنها وقتی که همسر شما کاری که باعث شادی شما می شود انجام می دهد را به او محبت نکنید. به جای آن کمی فراتر رفته و بگذارید فرزند شما ببیند هرازگاهی همسرتان را در آغوش می گیرید یا از او در زمان تماشای فیلم می خواهید در کنار شما بنشیند. کودکان باید این پیام را دریافت کنند که افراد برای دوست داشته شدن نباید حتما عالی و بی نقص باشند. این یعنی نیاز به دلیل خاصی وجود ندارد که شما بخواهید به همسر خود ابراز محبت کنید و او نیز این را در زندگی آینده ی خود به یاد خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست