تغییر شیوه‌ی آموزش حضوری به آموزش مجازی در سرتاسر جهان برای تمام دانش‌آموزان، آموزگاران و اولیایی که به‌نحوی با این مسئله مواجه هستند، چالش‌هایی را به‌همراه دارد. اگر شما پدر و مادر هوشمند نیز نگران این هستید که شاید یادگیری آنلاین برای فرزندتان کافی نباشد، این مقاله را بخوانید.

دوران کودکی دوران تطبیق و انتقال است. ما بزرگسالان می‌دانیم که بسیاری از اوقات لازم است به کودکان بیاموزیم که چگونه انتظارات و رفتار خود را مطابق با اوضاع جدید تنظیم کنند یا در صورت تغییر موقعیت، چگونه با آن هماهنگ شوند.

تغییر شیوه‌ی آموزش

از آنجا که درصد زیادی از کودکان در سراسر جهان مجبور به یادگیری در خانه شده‌اند، کمک به کودکان برای یادگیری از طریق روی‌آوردن به زندگی مجازی همراه با یادگیری الکترونیکی، درس پیش‌بینی‌نشده در انتقال است. این مسئله چالش‌هایی را به‌همراه دارد؛ هرچند در کنار هر چالش، روش‌هایی نیز برای استفاده از فرصت‌های موجود وجود دارد.

آزمون و پرسش بسیار مهم هستند.

شاید یکی از نگرانی‌های اولیا و آموزگاران این باشد که نمی‌دانند کودک تا چه حد درس‌های تدریس‌شده را یاد گرفته است. در این مرحله اولیا می‌توانند به کمک آموزگاران بشتابند و با ایجاد فضای جدی برای آزمون و پرسش، پیوسته و در فواصل زمانی منظم، میزان یادگیری کودک را بیازمایند. برای اینکه بتوانید وضعیتی مشابه مدرسه ایجاد کنید، از سیستم تشویق که همیشه بسیار کاربردی است، استفاده کنید؛ اما باید با دقت، نتایج عملکرد دانش‌آموز را بررسی کنید و به او کمک کنید تا درصدد رفع نقاط ضعف و تثبیت نقاط قوتش باشد.

بر تمرکز تأکید ویژه‌ای داشته باشید.

بسیاری از کودکان از دوسالگی با وسایل الکترونیکی آشنا می‌شوند؛ اما نکته این است که از این وسایل برای تفریح و سرگرمی استفاده می‌کنند. اکنون وضعیت تغییر کرده و وسایل ارتباط جمعی به فضایی برای یادگیری همراه با تمرکز تبدیل شده است. ایجاد تمرکز به کمک و توجه پدر و مادر نیاز دارد.

با کمک اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های خاصی که وجود دارد، در زمان یادگیری و مطالعه، دسترسی کودکان را به برنامه‌های دیگر محدود کنید و تمام پیام‌رسان‌ها را خاموش کنید تا در زمان یادگیری، پیامی برای شما فرستاده نشود و اعلام خاصی روی صفحه‌ی شما نمایش داده نشود. باید در کنترل این مسئله جدی باشید. در کنار این نکته، باید در خانه فضای ساکتی را برای یادگیری فرزندتان ایجاد کنید تا در زمان مطالعه، حواسش با صدای تلفن یا تلویزیون پرت نشود و احساس کند در مدرسه حضور دارد.

زنگ تفریح

ساعت‌های تفریح را مانند مدرسه برنامه‌ریزی کنید تا فرزندتان استراحت همراه با بازی فیزیکی و خوردن میان‌وعده داشته باشد و به سراغ بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون نرود. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که در مدرسه همه‌ چیز درباره‌ی یادگیری آکادمیک نیست. بخش درخورتوجهی از آنچه بچه‌ها در مدرسه می‌آموزند، مهارت‌های اجتماعی است. هرچند ممکن است تعاملات اجتماعی حضوری متوقف شود، اطمینان پیدا کنید که کودک شما همچنان از طریق گفت‌وگوهای ویدئویی با دوستان خود در ارتباط است. یکی از کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید، این است که برقراری ارتباط از طریق ایمیل را به فرزندتان آموزش بدهید؛ چون به‌زودی به آن نیاز پیدا می‌کند.

کلاس فوق برنامه

می‌توانید در کنار برنامه‌ی مدرسه، برنامه‌ی مکملی برای آموزش و آزمون برای فرزندتان در نظر بگیرید. اگر خودتان توانایی و فرصت کافی برای رفع ایرادات و حل تمرین و آزمون‌گرفتن از فرزندتان را دارید، با نظم و جدیت این کار را برای او انجام بدهید. در غیر این صورت، از آموزگارش یا آموزگار خارج از فضای مدرسه بخواهید به فرزندتان کمک کند. شاید بعضی از بچه‌ها برای یادگیری بهتر، به توجهی بیشتر از میزان توجه در کلاس‌های آنلاین نیاز داشته باشند.

باید اولیا با راهنمایی آموزگار مدرسه، نیاز کودکان را بسنجند و بر مبنای آن، برایش برنامه‌ریزی کنند. البته اغلب استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی و برنامه‌ریزی برای حل سؤالات اضافه در کنار رفع اشکال، کمک‌کننده است. می‌توانید از فرزندتان بخواهید هر روز از هر درس ۵ سؤال حل کند و این کار را به‌طور مستمر انجام دهد. اولیا باید در ایجاد نظم به کمک آموزگاران بشتابند.

این روزها، اگرچه به‌اجبار، فرصت بسیار خوبی برای شناخت زوایای رفتاری و عملکردی کودکان در اختیار اولیا قرار دارد. پدر و مادر هوشمند و آگاه سال ۲۰۲۰، از این تغییر شیوه‌ی آموزش برای پیشرفت فرزندشان استفاده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست