اختلال شخصیت نمایشی چیست؟ اختلال شخصیت نمایشی(هیستریونیک) (HPD)، اختلالی است که احتمال بروز آن در زنان بیشتر از مردان است. این افراد به شدت دوست دارند که مورد توجه دیگران قرار بگیرند، از همین روی دست به رفتارهای افراطی زده و یا هیجانات شدید را از خود بروز می دهند.

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

بدترین کاری که می شود با این افراد کرد این است که به ایشان توجه نکنید. ناراحتی شدید و یا قدرناشناسی نتیجه رفتار شما با افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی است. شاید این نتیجه را بشود گرفت که خودباوری در آنها متاثر از توجه دیگران می‌باشد و اگر این توجه صورت نگیرد به شدت به عزت نفس ایشان آسیب خواهد زد. برای این جلب توجه تا آنجا قدم خواهند گذاشت که برای رسیدن به آن دست به کارهای نامتعارفی مثل خودکشی خواهند زد.
شاید نزدیکترین رفتار را به آفتاب پرست داشته باشند. دایم ظاهر خودشان، عقاید و باورهای خود را عوض می کنند تا توجه دیگران را به سمت خود جلب و تاییدی را بر شخصیت خود از ایشان بگیرند.

شاید این ترکیب را در مورد برخی افراد شنیده اید که می گویند فلانی حسابی «مجلس گرم» است. اگر مجلس گرم کنی به ایشان داده نشود، دست به کارهای نمایشی ای (مانند داستان پردازی، صحنه سازی و…) می زنند تا کانون توجه دیگران قرار بگیرند. اگر با کسی بخواهند رابطه برقرار کنند، رفتارهای رمانتیک و اغواگرانه ای از خود به خرج می دهند که افراط در این کار خود می تواند معیاری برای تشخیص این افراد باشد. چاپلوسی، هدیه دادن های زیاد و افراطی در رابطه های میان فردی نمونه ای از این اغواگری است.

صفات افراد نمایشی

این نکته را باید توجه کرد که رفتارهای اغواگرانه ایشان گاه به شدت بروزات جنسی دارد ولی نباید این اشتباه را کرد که این افراد نسبت به کسانی که کشش جنسی دارند، اینگونه رفتار می کنند. این اشتباه است. این افراد به شدت در همه رفتارهای خود از جمله روابط اجتماعی، شغلی و حرفه ای خود دست به این نوع رفتارها می زنند و صرفاً مربوط به کسی که میل جنسی به او دارند، نیست.

خرج بسیار برای لباس و آراستگی خود، می تواند صفت مهم دیگری از این افراد باشد. با عوض کردن هر لباسی عقیده و باور ایشان نیز عوض می شود. اگر این افراد بعد از یک جلسه ملاقات، شما را با عنوان «دوست عزیزم» و یا «عزیز من» خطاب قرار دادند، جا نخورید. این سبک صحبت کردن نشان از رابطه گیری قوی این افراد یا راحت تر بگوییم، رفتار اغوا گرانه ایشان دارد و بدانید رابطه شما با ایشان، یک رابطه سطحی است و این کلمات نشان دهنده عمیق شدن رابطه شما با او نیست.

شاید گفتن این مطلب خالی از فایده نیست که این افراد معمولاً اتفاقات را به صورت سیاه و سفید می بینند، یک اتفاق یا کاملاً عالی بوده است یا کاملاً افتضاح. از این افراد خواهان بیان جزئیاتی نباشد. از جزئیات هر آنچه که در تمجید خودشان باشد بیان می کنند و چیزی از دیگران بیان نخواهند کرد. اگر از ایشان بپرسید مهمانی دیشب چطور بود، تنها جمله ای که خواهید شنید این است «مهمانی خوب بود».

عوامل پیدایش اختلال شخصیت نمایشی :

با اینکه عامل یا عوامل اصلی پیدایش بیماری هنوز مشخص نشده است ولی نظریاتی مبنی بر این که عوامل ژنتیکی یا عوامل محیطی در به وجود آوردن آن تاثیرگذارند، وجود دارد.

۱.عوامل ژنتیکی یا ارثی :

برخی مطالعات نشان می‌دهد نوعی حساسیت ژنتیکی در برابر این اختلال به طور ژنتیکی در برخی از خانواده‌های فرد بیمار دیده می‌شود و فرزند با دیدن الگوی تکرار شونده رفتار‌های نمایشی پدر یا مادر، آنها را فرا گرفته و انجام می‌دهد.

۲.عوامل محیطی یا تربیت :

یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد این بیماری عدم تنبیه شدن در کودکی است. همچنین توجه غیر قابل پیش‌بینی پدر و مادر به فرزند به نحوی که کودک به یک عدم درک همیشگی از اینکه چه رفتاری تائید پدر و مادر را  در پی خواهد داشت، برسد، می‌تواند در بروز بیماری در آینده نقش بسزایی ایفا کند و همینطور عدم مهرورزی متناسب و مورد توجه قرار نگرفتن توسط والدین (به خصوص مادر) در شکل‌گیری این اختلال اهمیت فراوانی دارد.

آیا با افراد دارای اختلال شخصیتی، میتوان زندگی کرد؟

هر کدام از اختلالات شخصیتی که در شریک زندگی شما وجود داشته باشد، سلامت روان شما را به خطر می‌اندازد. در ابتدای زندگی احساس می کنید که همسر ایده آل خود را پیدا کرده اید، اما غافل از اینکه هر آنچه را که تجربه می کنید حقیقت امر این است که در یک بازی قرار گرفته اید. در ادامه، مشکلات ازدواج با شخصیت نمایشی را بررسی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست