یکی از راه های درمان خودشیفتگی ، روان‌ درمانی است. این روش درمانی، طولانی‌ مدت است. چند مورد زیر می‌‌توانند راه گشا باشند:

راه های درمان خودشیفتگی چیست ؟

  1. به شخص خودشیفته کمک کنید تا راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کند و رابطه‌ای قوی‌تر و پر محبت‌تر با آنها برقرار کند.
  2. دلیل بروز افکار منفی را دریابید و یاد بگیرید که چگونه با رفتاری مثبت، با آنها کنار بیایید.
  3. قدرت درونی خود را بشناسید تا انتقادها را راحت‌تر بپذیرید و در مورد آن عمل کنید.

هیچ دارویی برای درمان خود شیفتگی وجود ندارد. اگر همسر شما نشانگان دیگری مانند افسردگی، اضطراب یا دیگر مشکلات را بروز می‌‌دهد، پزشک می‌‌تواند برای او دارو تجویز کند.

چگونه خودشیفتگی خود را کنترل کنید

به‌ عهده گرفتن مسئولیت خود شیفتگی‌تان، خیلی سخت است. اما با صرف زمان و صبر، موارد زیر می‌‌توانند به شما کمک کنند:

  1. هر زمان که حرف یا عملی شما را ناراحت کرد، سعی کنید دلیل آن رفتار خاص را پیدا کنید. به این فکر کنید که چه کاری کردید که آن واکنش را در پی داشته است. یافتن رفتارهای ناشی از خود شیفتگی، نخستین قدم برای کنار آمدن موفقیت‌ آمیز با این مقوله است.
  2. به خودتان کمی آزادی بدهید. نیازی نیست که همیشه در همه چیز بهترین باشید. موفقیت و شکست، هر دو بخشی از زندگی هستند. ممکن است شما در خیلی چیزها موفق باشید؛ اما شکست در برخی زمینه‌های زندگی کاملا پذیرفته و بدون اشکال است.
  3.  با اطرافیانی که شما را بهتر از آنچه که فکر می‌‌کنید، می‌‌شناسند، رابطه برقرار کنید. اگر فکر می‌‌کنید که از هر کسی که می‌‌شناسید، بهتر هستید، مهارتی جدید را در کلاس درس یاد بگیرید. وقتی دستور العمل‌هایی مشخص را دنبال می‌‌کنید و تأیید می‌‌کنید که شخص دیگری در یک زمینه‌ی مشخص از شما بهتر است، مغز شما در می‌‌یابد که شما بهترین انسان روی کره‌ی زمین نیستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست