میل به بچه­ دار شدن در زن و مرد غریزه­ای خدادادی است. این حس آنقدر قوی است که افرادی که بنا به دلایلی نمی ­توانند ازدواج کنند یا پس از ازدواج نمی ­توانند بچه ­دار شوند، درصدد آوردن فردی(نوزاد یا کودکی) برای پرورش دادن اوست؛ گویی وقتی شاهد بزرگ شدن و قدکشیدن فرزندخوانده خود هستند لذت می ­برند و حس خدادادی خود را ترضی می ­کنند. اما به هر علت ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯﻫﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺯﻭﺝ‌ﻫﺎﯼ ﺟﻮﺍﻥ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﻭﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺍﯾﺪﻩ­‌ﺁﻝ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ­ﺍﯼ ﺑﺎ ﯾﮏ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺳﻄﺢ ﮐﯿﻔﯽ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﮐﻮﺩﮎ ﺭﺍ ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽ‌ﺩﻫﺪ.

علل پدیده تک ­فرزندی از نگاه کارشناسان

– مسئولیت پذیر نبودن در قبال فردی دیگر

مسلما زن و شوهر برای فرزند داشتن باید احساس مسوولیت و آمادگی لازم را داشته باشند اما با توجه به این‌که برخی جوانان امروز، در دوران کودکی حمایت بیش از حدی از والدین دریافت کرده‌اند، هنوز توان پذیرش مسئولیت زندگی مستقل را ندارند و حتی احساس بچگی می‌کنند.

– برآورده نشدن نیازهای دوران کودکی

زوج‌های امروزی به دلیل مشکلاتی که خودشان در دوران کودکی داشته‌اند، ترجیح ‌می­دهند کودک دیگری را با این مشکلات روبه‌رو نکنند.

– مسایل اقتصادی

در زندگی شهری و در جامعه کنونی افراد برای هرگونه تغییری که در زندگی‌شان ایجاد می‌شود باید برنامه داشته باشند و تامین و چگونگی هزینه‌های مربوط به آن را محاسبه کنند. بچه‌دار شدن هم یکی از تغییرات مهم زندگی است که زن و شوهر حتما در مورد مسائل اقتصادی مربوط به آن فکر می‌کنند.

– تغییر الگوی زندگی زوج‌های جوان

تغییر الگوی زندگی زوج‌های جوان و بویژه خانم‌ها یکی از عللی است که موجب می‌شود آنها تمایلی به بچه‌دار شدن نداشته باشند. می‌توان گفت داشتن تحصیلات عالی، شغل خوب و اولویت‌هایی که این نوع زندگی به ما تحمیل می‌کند، باعث می‌شود خیلی از زوج‌های جوان در اوایل ازدواج یا اصلا به بچه‌دار شدن فکر نکنند یا با تاخیر زمانی قابل توجهی به فکر این مساله بیفتند.

– نوع نگاه جوانان به زندگی

راحت ‌طلبی و فردگرایی هم موجب می‌شود زوج‌های جوان تمایلی به بچه‌دار شدن نداشته باشند.

– نهادینه شدن تک فرزندی با سیاست طولانی مدت کاهش جمعیت

از نگاه کارشناسان و صاحبنظران جمعیت شناسی، سیاست های بدون برنامه دولت­های پیشین در کاهش فرزندآوری، آن هم بدون برنامه ریزی و سرشماری از کم و کیف جمعیت، نخستین عامل برای نهادینه شدن تک فرزندی و خرده فرهنگ شدن چند فرزندی است.

بهانه‌های تک فرزندی ؛ از مشکل‌های اقتصادی تا روش زندگی نوین

تغییر روش زندگی، دشواری های اقتصادی و مساله تحصیل و اشتغال بانوان تشدید کننده افزایش تک فرزندی است و دلیل های اقتصادی، مصرف گرایی و توقع بالای فرزندان مولفه‌هایی هستند که به رواج تک فرزندی و کاهش نرخ باروری کمک کرده‌اند تا آن جا که بر اساس آمارها، به ازای هر زوج، ۱.۵ فرزند وجود دارد.

ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺍﯾﺪﻩ­‌ﺁﻝ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ­ﺍﯼ ﺑﺎ ﯾﮏ ﻓﺮﺯﻧﺪ

نخست باید گفت در سال‌های گذشته به دلیل رواج این تفکر که شرایط اقتصادی نقش موثری در تداوم زندگی ایفا می‌کند، زنان به عرصه بازار کار کشانده شدند تا برای تامین نیازهای زندگی، دوشادوش مردان قدم بردارند که به همین دلیل بیشتر خانواده‌ها به داشتن یک فرزند بسنده می‌کنند. اما در این میان خانواده‌هایی هم مشاهده می‌شوند که مشکل مالی ندارند اما تک فرزندی را انتخاب می‌کنند. با کمی تجسس در این خانواده‌ها، درمی‌یابیم که در بسیاری از آنان راحت طلبی و برخورداری از فراغت بیشتر در زندگی مانع داشتن حتی یک فرزند شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست