یکی از مشکلاتی که در زندگی مشترک زن و شوهرهای جوان امروزی بسیار دیده می‌شود، این است که پس از مدتی که از ازدواجشان می‌گذرد، آن عشق و علاقه آتشین، آن مهرورزی‌های دلبرانه، آن روابط رمانتیک خلاقانه، آن هیجانات جذب‌کننده و در کل آن رابطه صمیمانه‌ای که ابتدای زندگی، در قلبشان نهادینه و جاگیر شده بود بتدریج کمرنگ می‌شود و نکته قابل توجه آن‌که اغلب همسران هم نمی‌دانند علت این سردی رابطه بعد از ازدواج چیست و چه شد که آن تعلقات خاطری که در زمان آشنایی، نامزدی، عقد و حتی تا مدتی پس از ازدواج در زندگی مشترکشان جاری و ساری بود، محو و نابود شد؟

زندگی زوج پس از ازدواج ممکن است متفاوت باشد . و در بعضی از آنها پس از گذشت مدتی از ازدواج رابطه جنسی نسبت به قبل سرد شود .

سردی رابطه بعد از ازدواج

علل مختلفی در کم شدن این میل جنسی دخیل اند . از جمله سردی روابط عاطفی ، انباشته شدن دلخوری و خشم نسبت به همسرو عدم اظهار مناسب آن ، خستگی ، استرس ، اختلالات جنسی ، بیماری و مصرف دارو و مواد .

در کنار عوامل گفته شده علل دیگری در این سردی نقش ایفا می کنند که عبارتند از :

  • رابطه با ازدواج رسمی می شود و به دنبال آن مسئولیت پذیری زوج افزایش می یابد ، که منجر به پذیرفتن نقش ها و وظایف جدید می شود . از طرفی رسمی شدن رابطه و دائما در دسترس بودن باعث می شود هیجان بر قراری رابطه ، از جمله یواشکی بودن آن ، یا حس گناه ناشی از ارتکاب رابطه جنسی کم شود . در نتیجه از عوامل ایجاد هیجان و ذوقو شوق کاسته شود .
  • ازدواج باعث کنار هم ماندن طولانی و در نتیجه آشنایی و شناخت بیش از حد از یکدیگر می شود . که در نتیجه ممکن است تخیل ، فانتزی و خلاقیت در رابطه جنسی را بکاهد . و موجب شود زوج کمتر به خود و رابطه شان برسند ، برای هم وقت بگذارند و به تدریج رابطه عادی می شود .
  • ازدواج ممکن است باعث نگاه عادتی به رابطه جنسی شود . و به تدریج زن و مرد رابطه جنسی را بعنوان وظیفه و اینکه مدتی هست که رابطه نداشته ایم انجام دهند و حتی در آن نقش بازی کنند . در حالی که قبل از آن در زمان هیجان و میل و برای لذت بردن از رابطه جنسی اقدام به بر قراری رابطه جنسی می نمودند و نه برای انجام وظیفه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست